Zdalny backup: dlaczego jest ważny dla Twojej firmy?

Zdalny backup: dlaczego jest ważny dla Twojej firmy?

Zdalny backup to dodatkowa kopia danych przechowywana w zdalnej lokalizacji. Jest to zewnętrzna i zarządzana online usługa tworzenia kopii zapasowych znana także jako backup w chmurze (cloud backup) lub Backup-as-a-Service. Zdalna kopia zapasowa zapewnia przesyłanie zaszyfrowanych ważnych plików, systemów, informacji i innych ważnych danych poza Twoje biuro, to znaczy z dala od fizycznych serwerów i do chmury.
W przeszłości tworzenie kopii zapasowych danych przez Internet było powolnym i niepewnym jeśli chodzi o bezpieczeństwo procesem, ze względu na powolne łącza internetowe. Ponieważ jednak prędkość Internetu znacznie się poprawiła, zdalne kopie zapasowe są rzeczywistością i koniecznością dla wszystkich firm. I nie ma żadnego usprawiedliwienia – wystarczy szybki Internet i przeglądarka internetowa.

Ale dlaczego zdalny backup jest tak ważny?

Posiadanie backupu danych (w tym danych Klientów) pomaga w walce z przestępstwami i atakami informatycznymi. Zapobiega utracie danych i może pomóc w ostatecznym przywróceniu całych systemów i infrastruktur.
Zawsze może się zdarzyć, że nagle możesz nie być w stanie zalogować się do komputera. Być może będzie uszkodzony, lub nawet cała firma będzie odcięta od własnych systemów. Kiedy odczuwasz przestoje w pracy, zastanów się, ile to kosztuje firmę, jeśli Ty lub całe miejsce pracy naprawdę się zatrzyma. Dzięki zdalnemu backupowi możesz odzyskać pliki i systemy, pobierając backup. W tym czasie gdy zespół specjalistów pracuje nad przetwarzaniem twojego przestoju, Ty po prostu pracujesz na kopii zapasowej.

 

Air-gapping

Jeśli nie miałeś wcześniej styczności z rozwiązaniami do tworzenia kopii zapasowych lub hostingiem w chmurze, ten zwrot może być Ci obcy. Dlatego krokiem 1 jest zapoznanie się z koncepcją air-gapping. Jest to proste i bardzo skutecznie rozwiązanie, w którym izoluje się dane z niepewnych sieci, takich jak sieci publiczne lub ogółem Internet.
Air-gapping może rozwiązać na przykład problemy z oprogramowaniem ransomware. Twoje dane są wówczas chronione nie tylko poprzez backup, ale są także praktycznie niedostępne dla wirusa/malware, czy innego zlośliwego oporogramowania. Oznacza to, że wirus musiałby pominąć lukę, którą tworzy szczelina powietrza – stąd nazwa „szczelina powietrzna” lub air-gapping.

 

Rozdział obowiązków

Całkiem nowe hasło RODO to „rozdział obowiązków” (SoD – segregation of duty). W świecie chmury nazywamy je ochroną przed zagrożeniami z wewnątrz, ze strony osób mających dostęp do informacji poufnych. Jest to dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, którą daje sobie przedsiębiorstwo, aby pracownicy ze złośliwymi zamiarami lub niedawno zwolnieni mogli w rzeczywistości usuwać dane, ale nie usuwać ich trwale. Może to zrobić tylko strona trzecia, więc jeśli any.cloud jest Twoim dostawcą – możemy zostać stroną trzecią. Pomyśl o tym w ten sposób: możesz wyrzucić rzeczy do kosza, podczas gdy my jesteśmy tymi, którzy opróżniają go na dobre. Funkcja ta pomaga utrzymać bezpieczeństwo danych i wywiązywać się z obowiązków związanych z kontrolowaniem danych.

 

Jak rozpocząć wykonywanie zdalnego backupu?

Zdalne tworzenie kopii zapasowych nie musi być drogie ani skomplikowane. Najlepiej jest zlecić zdalne tworzenie kopii zapasowych dostawcy usług w chmurze. Dzięki temu można mieć pewność, że zespół specjalistów będzie gotowy do pomocy w rozpoczęciu lub aktualizacji kopii zapasowych. W związku z tym, nie będziesz narażony na to, że dane, które przechowujesz zmienią właściciela lub będą wykorzystywane przez osoby trzecie bądź przechowywane nieprawidłowo. Ważną zasadą, której należy przestrzegać, mówiąc o rozwiązaniach do tworzenia kopii zapasowych, jest zasada o nazwie 3-2-1-1-0.

zasada 3-2-1-0

Skonfiguruj 3 różne kopie swoich danych na 2 oddzielnych nośnikach. Jeden umieść się fizycznie daleko od firmy, a drugi przechowuj w trybie offline, co da 0 usterek podczas przywracania backupu. To proste!

W any.cloud jesteśmy specjalistami, a naszym priorytetowym zadaniem jest pomoc w rozpoczęciu tworzenia kopii zapasowej. Wszystko, co musisz zrobić, to wygodnie usiąść, a my pomożemy Cię poprowadzić przez całą drogę. Wybierając dostawcę usług w chmurze, naprawdę ważne jest, aby wybrać dostawcę posiadającego certyfikat ISO.

Jaką masz wymówkę, aby nie tworzyć zdalnego backupu?

Leave a Reply