OBECNY OBRAZ ZAGROŻEŃ W CYFROWYM ŚWIECIE: CZY WIESZ, JAK BLISKO CYBERZAGROŻEŃ JESTEŚ?

OBECNY OBRAZ ZAGROŻEŃ W CYFROWYM ŚWIECIE: CZY WIESZ, JAK BLISKO CYBERZAGROŻEŃ JESTEŚ?

Cyberzagrożenia, cyberprzestępczość, hakerzy, zagrożenia IT, cyberataki, złośliwe oprogramowanie i ransomware…

Lista jest długa, jeśli chodzi o zagrożenia, z jakimi mamy do czynienia w świecie cyfrowym. Istnieje przerażająca liczba cyberzagrożeń, które są stale wokół nas. Nie możemy dłużej zaniedbywać, ignorować ani przymykać oczu na pojawiające się zagrożenia cybernetyczne. Potrzeba zwiększenia cyberbezpieczeństwa jest ogromna. A ponieważ przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę ze znaczenia bezpieczeństwa informatycznego, wzrosło zapotrzebowanie na dostawców usług w chmurze i usługi które je zapewnią.

Przyjrzyjmy się niektórym faktom i statystykom, aby lepiej zrozumieć, z czym mamy do czynienia.
Poniżej znajdziesz nie tylko 5 groźnych zagrożeń cybernetycznych, ale także nasze sugestie, jak sobie z nimi radzić.

 

FAKT 1: Komputery i sieci są teraz atakowane przez złośliwych hakerów co 39 sekund!

To naprawdę przerażające. Zanim skończysz czytać ten artykuł, wydarzy się ponad 6 ataków. Częstotliwość z jaką zdarzają się ataki cybernetyczne, nie ułatwia znalezienia łatwego sposobu przeciwdziałanie im. Wiemy jednak, że inwestowanie w długoterminową i proaktywną strategię cybernetyczną przybliży cię do tego, by nie stać się częścią tej statystyki.

 

FAKT 2: 39% światowego wycieku danych spowodowanego przez złośliwe oprogramowanie jest spowodowane przez oprogramowanie ransomware*.

Złośliwe oprogramowanie to oprogramowanie z zamiarem uszkodzenia komputera, serwera lub osoby. Właśnie dowiedzieliśmy się, że co 39 sekund ma miejsce jeden atak. Musimy się przygotować, jeśli sami nie chcemy zostać trafionym. Zobacz nasz przewodnik na temat zabezpieczania się przed oprogramowaniem ransomware.

*Ransomware to złośliwe oprogramowanie, w którym zaatakowany użytkownik lub firma są szantażowani i proszeni o zapłacenie okupu, jeśli chcą, aby zawartość ich komputera mogła być ponownie wyświetlana. Pamiętaj, NIE PŁAĆ okupów!

 

FAKT 3: 65% wszystkich ataków ransomware odbywało się za pośrednictwem poczty e-mail, a tylko 35% za pomocą złośliwych adresów URL.

Poczta elektroniczna jest jednym z najważniejszych narzędzi komunikacji między firmami i klientami, od momentu jej uruchomienia na początku lat 70-tych, aż do dziś. Rozwiązaniem zagrożenia nr 3 nie jest wyeliminowanie komunikacji poprzez e-mail. Podkreśla on jedynie znaczenie ochrony systemów poczty elektronicznej. Najczęściej używaną platformą poczty elektronicznej jest Microsoft Office 365. Ale czy wiesz, że Microsoft nie tworzy kopii zapasowej wiadomości e-mail? Tylko Ty jesteś za to odpowiedzialny. W związku z tym niezbędne jest posiadanie zewnętrznego dostawcy usług w chmurze do wykonywania kopii zapasowych wiadomości e-mail i danych przechowywanych w usługach Office 365.

 

FAKT 4: Pliki archiwów, takie jak .zip i .jar, stanowią około. 37% wszystkich złośliwych typów plików przechwyconych przez Cisco, przy czym złośliwe pliki PDF stanowią 14% całości.

Udostępnianie plików jest czymś, co robimy każdego dnia. Ale w taki właśnie sposób złośliwe pliki mogą uzyskać dostęp do systemu Twojego komputera, a to zagrożenie stale wzrasta. Wiele platform do udostępniania plików nie bierze odpowiedzialności za Twoje dane. Co gorsze, wielu użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy. Korzystanie z bezpiecznego systemu wymiany plików ma kluczowe znaczenie przy unikaniu zainfekowanych plików. Jeśli jesteś klientem any.cloud, otrzymasz naszą usługę udostępniania plików za darmo!

 

FAKT 5: Ransomware na urządzenia mobilne jest coraz bardziej powszechne: w 2018 był to wzrost o aż 33%!

Wiemy już, że żadne urządzenie mobilne nie jest bezpieczne. Szacuje się, że na świecie jest ponad 5 miliardów urządzeń mobilnych, a jednocześnie wzrosła liczba aplikacji. Co więcej, większość użytkowników nie wie, że aplikacje całkiem przypadkowo powodują wycieki danych i stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników telefonów komórkowych. Podczas pobierania aplikacji (często dotyczy to aplikacji darmowych) większość ludzi nie sprawdza przydzielanych uprawnień i kwestii bezpieczeństwa. Potencjalnie większość użytkowników pozwala takim aplikacjom na przekazywanie danych osobowych i biznesowych na zewnętrzne serwery. Stamtąd można je zbierać do celów reklamowych, a nawet w celach zarobkowych (np. przez cyberprzestępców).

 

Rozwiązaniem dla Ciebie jako konsumenta jest dokładne zapoznanie się z warunkami. Powinieneś upewnić się, że wiesz, gdzie znajdują się Twoje dane i które dane są wysyłane do osób trzecich. Dla Ciebie, jako firmy, ochrona klientów jest niezwykle istotna – jako korporacji, za którą ponosisz odpowiedzialność. Możesz chronić swoje aplikacje i stronę internetową przed oszustwami cyfrowymi. ReTrust to zaawansowana usługa przeznaczona do sprawdzania i wykrywania nieprawidłowości. W każdej chmurze, w dowolnym miejscu, używamy oprogramowania IBM Trusteer do skanowania i monitorowania ruchu użytkownika, w celu wyeliminowania oszustw cyfrowych.

Leave a Reply