Czy kultura organizacyjna przychodzi w puszkach?

Czy kultura organizacyjna przychodzi w puszkach?

„Zadbaj o swoich pracowników, a oni zajmą się Twoją firmą. To takie proste”.

Tak o swoich pracownikach mówi Richard Branson i mój sposób myślenia jest bardzo podobny. I dlatego w any.cloud skupiamy się na kulturze pracy, bo jak to jest naprawdę być any.clouderem? Mimo, że wciąż rozwijamy naszą działalność i mamy wielu ludzi w Danii, Polsce i Czechach, to naprawdę ważne jest budowanie wspaniałej kultury organizacyjnej czyli to, co uważam za kluczowy element sprzyjający lojalności naszych pracowników, którzy dołożą wszelkich starań aby zadowolić naszych klientów.

Mój przepis na rozwój kultury organizacyjnej naszej firmy złożony jest następujących składników:

1 praca zespołowa ponad granicami

Ponieważ nasze biura od siebie oddalone o setki kilometrówniesamowicie ważne jest, abyśmy rozmawiali i współpracowali ze sobącodziennie i niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Dlatego regularnie spotykamy się, aby dzielić się wiedzą odnośnie wyników i wiedzy specjalistycznej na temat tego, co robimy i jaki rynek chcemy osiągnąć. Razem zajmujemy się zarówno marketingiem, jak i sprzedażą, a co najważniejsze, pomagamy sobie nawzajem na linii metyzawsze.

4 łyżeczki szacunku, innowacji, niezawodności i miejsca na różnorodność

any.cloud to firma z różnymi działami, każda ze specjalistami i ekspertami w swoich dziedzinach, ale to nie znaczy, że myślimy tunelowo. W rzeczywistości jest odwrotnie, co oznacza, że jesteśmy najlepsi i najpotężniejsi, gdy łączymy odpowiednie źródła wiedzy. Naturalną konsekwencją tego jest fakt, że naprawdę szanujemy wiedzę naszych kolegów i staramy się nawzajem konsultować i dzielić wiedzą. Jako solidny zespół pracujący jako jedność, wznosimy nasze rozwiązania na nowy poziom.

2 łyżki poświęcenia i rozwoju

W any.cloud jesteśmy uprzywilejowani posiadając zespół z tak wieloma umiejętnościami, że wspólnie wszyscy się uzupełniają i tworzą całość. Rezultatem jest fantastyczny zespół, który rozwija się i prowadzi swoich członków na wyższy poziom. Ważne jest dla nas inwestowanie w członków naszego zespołu, więc mamy wyznaczoną pozycję w naszym budżecie na certyfikowanie i szkolenie naszych pracowników, skutkiem czego ich wiedza jest zawsze na najwyższym poziomie.

1 szczypta pięknej okolicy i spotkań towarzyskich

Bycie wykwalifikowanym pracownikiem to coś więcej niż bycie doświadczonym profesjonalistą. Lubimy i chronimy nasze relacje w miejscu pracy, co kwartał. Any.outing to impreza towarzyska, która oferuje akcję, kulturę lub czystą przyjemność i mamy szczęście, że za każdym razem uczestniczy w niej wielu ludzi, co naprawdę wzmacnia ducha naszego zespołu. 

Wiele firm chwali się swoimi przestronnymi biurami. W naszym przypadku otoczenie za oknem jest ogromnym atutem, ponieważ pracujemy w biurze na Islands Brygge w Kopenhadze, które oferują piękne widoki na cieśninę między wyspami Quay i Kalvebod Quay. Ten widok stanowi dla nas stale inspirację wizualna podczas rozwiązywania problemów lub opracowywania nowych pomysłów.

Moja wizja

Moim marzeniem dotyczącym any.cloud jest zapewnić wszystko, czego potrzebujemy, aby być najlepszymi w tym co robimy. Łapanie kilku srok za ogon nigdy nie było naszą strategią, dlatego specjalizujemy się i skupiamy dokładnie na tym, co rzeczywiście robimy i w czym jesteśmy najlepsi. Wierzę, że w ten sposób zapewniamy najlepsze rozwiązania, najwyższą jakość i najwyższą satysfakcję klienta, z której chcemy być znani.

Chcemy pozostać wyjątkowi i nadal znajdować metody dodawania wartości dla naszych klientów w sposób, którego nikt inny nie robi. Jedną z moich ulubionych jest sprawienie, by osobiste odczucie było centralnym elementem, więc nasze umiejętności interpersonalne pozostają tak samo ważne dla naszego sukcesu w przyszłości, jak teraz. Widzę any.cloud jako bezpieczną przystań i punkt wyjścia do wielkiego i zróżnicowanego świata chmur, gdzie pomagamy nakierować naszych klientów w oparciu o naszą rzetelną wiedzę i wieloletnie doświadczenie. To my skupiamy różne technologie, które tworzą najsilniejszą możliwą platformę biznesową dla naszych klientów, tym samym wzmacniając produktywność i jakość ich biznesów.

Moje główne cele jako dyrektora any.cloud to budowanie motywacji i sprawianie, żeby mój zespół każdego dnia przychodził do pracy podekscytowany. Chcę abyś stawał się mądrzejszy, niż wtedy gdy do nas przyszedłeś. Moim najważniejszym celem jest to, by stale mieszać innowację i energię, abyś jako człowiek i nasz kolega widział siebie idącego naprzód tak samo, jak nasza firma. To dlatego any.clouderzy przychodzą rano do pracy, co dodaje specjalny czynnik X, który sprawia, że nasi klienci czują się najważniejsi. Ponadto skupiam się na kulturze naszej firmy i upewniam się, że wzrost społeczny związany z pracą w naszej firmie rośnie, dostarczając kontekstów do spotkań towarzyskich i spędzania czasu razem – po prostu dla dobrej zabawy.

Krótko mówiąc, wszyscy razem definiujemy i tworzymy poczucie wspólnoty, które tak wiele znaczy dla naszych klientów i dla nas samych – jako ludzi.