Przewodnik: jak zabezpieczyć się przed ransomware?

Przewodnik: jak zabezpieczyć się przed ransomware?

Dużo uwagi poświęcono ransomware w lecie 2017 roku, gdy wiele firm na całym świecie zostało dotkniętych przez złośliwe oprogramowanie takie jak WannaCry, Petya, Goldeneye i NotPetya. Jako dostawca usług w chmurze uważamy, że naszym obowiązkiem jest pomóc Ci w zapobieganiu atakom ransomware, a także wspierać Cię, jeśli zostaniesz już zaatakowany. W tym artykule przedstawimy cztery wskazówki, jak uniknąć ransomware i innego złośliwego oprogramowania malware.

Zawsze zwracaj uwagę i bądź ostrożny, szczególnie w przypadku wiadomości e-mail z załącznikami. Tak najczęściej rozprzestrzenia się złośliwe oprogramowanie ransomware, w wielu przypadkach z pozornie wiarygodnych źródeł. Uważamy, że pierwszym i najważniejszym krokiem przy zapobieganiu skutkom ransomware jest tworzenie kopii zapasowych danych. Możliwość odzyskania ich z backupu zaoszczędzi wiele stresu. Gdy masz kopię zapasową poza siedzibą swojej firmy, zawsze możesz odtworzyć utracone lub zainfekowane dane ze zdalnej kopii (offsite backup). W ten sposób nie będziesz musiał płacić okupu, ani martwić się czy kiedykolwiek będziesz mógł odzyskać swoje dane.

Jak zabezpieczyć się przed ransomware w czterech krokach

 

1 – aktualizuj i sprawdzaj na bieżąco swoje kopie zapasowe 

Aktualny backup to podstawa. Ale nie tylko – pamiętaj o tym aby przetestować swoją kopię zapasową. Backup jest najważniejszym środkiem ostrożności  i sposobem zabezpieczenia danych podczas cyber-ataków. Co więcej, najlepiej jest postępować zgodnie z zasadą 3-2-1. Posiadanie 3 kopii zapasowych, przechowywanych na 2 różnych nośnikach i 1 kopię zdalną (offsite) – czyli umieszczoną w zewnętrznej lokalizacji.   

2 – Aktualizuj oprogramowanie 

Ransomware może wykorzystać nieaktualne oprogramowanie, aby uzyskać dostęp do Twojego komputera. Regularne aktualizowanie oprogramowania może być bardzo trudne. Pamiętaj o aktualizacja do najnowszej wersji systemu Windows i o oprogramowaniu takim jak Java i Adobe Flash. Zalecamy odinstalowanie tego oprogramowania, jeśli z niego nie korzystasz.

3 – Użyj oprogramowania zabezpieczającego

Oprogramowanie ransomware może zostać zatrzymane na różnych poziomach. Zapewnienie ochrony więcej niż jedną warstwą oprogramowania zabezpieczającego może okazać się bardzo korzystne. Korzystaj z oprogramowania zabezpieczającego, takiego jak:

– Filtry spamu i oprogramowanie antywirusowe

– Zaawansowana ochrona przed zagrożeniami dla poczty e-mail

– Ochrona dla sieci takich jak firewalle z kontrolą aplikacji

4 – Uważaj na spam i phishingowe wiadomości e-mail

Bądź krytyczny wobec załączników w otrzymywanych e-mailach, także jeśli pochodzą od kogoś, kogo znasz jako klienta lub kolegę. Najedź myszką na załącznik, aby uzyskać o nim więcej informacji. Nie klikaj ani nie pobieraj, dopóki nie zobaczysz, jaki to jest plik. Uważaj na pliki ZIP i pamiętaj, że pliki Word lub Excel również mogą zostać zainfekowane, jeśli zostaniesz poproszony o uruchomienie makr. Kliknij „nie” i zamknij dokument, a następnie powiadom swój dział IT o naruszeniu.

Czy jesteś zaniepokojony oprogramowaniem typu „ransomware”, lub chciałbyś omówić poziom bezpieczeństwa IT w swojej firmie? Możemy Ci pomóc. Zadzwoń do naszego biura, napisz e-mail na sales@anycloud.pl lub wypełnij formularz na stronie kontaktowej.

Leave a Reply