Kopia zapasowa w chmurze: prezentujemy 4 typy cloud backupu

Kopia zapasowa w chmurze: prezentujemy 4 typy cloud backupu

Czy myślisz o tym, żeby wysyłać backupy danych biznesowych do chmury? Być może uważasz, że kopia zapasowa w chmurze nie jest Ci potrzebna? Jeśli tak myślisz – wiedz, że zagrożenia dla środowisk IT stały się o wiele bardziej inteligentne, dlatego tworzenie kopii zapasowych danych jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Istnieje ogromna różnorodność rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych w chmurze i dajemy słowo, że możesz wśród nich znaleźć takie, które będzie odpowiednie dla Ciebie.  

W tym artykule omówimy niektóre z wielu typów backupu w chmurze, używanych przez firmy na całym świecie. 

Kopia zapasowa w chmurze – ale to tylko kopia bezpieczeństwa! 

Tak, to prawda. Ale co dokładnie jest zabezpieczone? I co ważniejsze: gdzie kopia zapasowa jest nie tylko opcją, ale jest niezbędna? Chodzi o to, że możesz wykonywać kopie zapasowe w chmurze różnych danych, np. poczty e-mail, części maszyn wirtualnych, całych serwerów i całej infrastruktury. Liczy się to, żebyś otrzymał kopię zapasową w chmurze spełniającą Twoje wymagania i zabezpieczającą przyszłość Twojej firmy. Problem polega na tym, że wiele osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że kopia zapasowa jest dobrym pomysłem, dopiero kiedy jest już za późno. 

Backup Office 365 

Zanim użytkownicy zaczęli korzystać z usługi Office 365, wiedzieli, że mają kopię zapasową swoich maili, ponieważ serwery exchange, czy inne serwery pocztowe miały skonfigurowany backup. Jeśli coś zostało utracone, mogło bez problemu zostać przywrócone z kopii zapasowej. 

Obecnie większość firm korzysta z usługi O365, ponieważ oferuje łatwy dostęp, efektywność i przyjazną dla użytkownika platformę. Konsekwencją jest brak pewnej funkcjonalności – kopia zapasowa nie jest już zintegrowaną funkcją usługi Office 365. Wszyscy polegamy na Microsoft w zakresie odpowiedzialności za nasze dane, co jest niezupełnie słuszne. Microsoft zrzekł się odpowiedzialności za kopie zapasowe i przeniósł ją na swoich klientów. Krótko mówiąc: posiadanie backupu całego O365 jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

Wyobraź sobie: Samoloty, którymi latasz mają 2 silniki, aby móc przełączyć się na drugi silnik w przypadku awarii. Teraz, bez kopii zapasowej O365, większość z nas jest w samolocie, który ma tylko 1 silnik. Czy naprawdę wsiadłbyś do samolotu z jednym silnikiem? 

Chętnie pomożemy Ci wykonać bakup Office 365. 

Kopia zapasowa NAS 

Wiele firm posiada serwer NAS zapewniający szybki dostęp do danych sieciowych lub działający jako archiwum, a nawet jako zdalny backup. Ale czy ktoś będzie pamiętać o zrobieniu kopii zapasowej NAS? Przenoszenie plików na serwer NAS jest jedynie przenoszeniem – nie replikowaniem. Jeśli Twoje pliki istnieją tylko w 1 lokalizacji, potrzebujesz kopii zapasowej. 

I jeszcze jedno: sprzęt nie żyje wiecznie, więc wykonaj backup, zanim będzie za późno. Kopia zapasowa w chmurze to bardzo łatwa odpowiedź na to wyzwanie, a Cloud Object Storage to rozwiązanie, które faktycznie zabezpieczy Twoje dane. 

Kopia zapasowa serwera 

Kiedy mówimy o tworzeniu backupu serwerów – zarówno przez ciebie, jak i twojego dostawcę usług hostingowych, to dlatego że wiemy, jak złożone są rozwiązania IT. Ponadto tworzenie kopii zapasowych jest dość skomplikowaną procedurą, jeśli chcemy aby wszystko było wykonane w 100% poprawnie. Jednym z powodów takiego stanu jest to, że typy danych, których kopię zapasową chcesz utworzyć, mogą się bardzo różnić. 

Spójrzmy na przykład: Typ kopii zapasowej wymagany dla zwykłego serwera plików może być bardzo różny od typu wymaganego dla serwera finansowego obsługującego bazy danych, a Ty możesz chcieć użyć więcej niż jednego rodzaju kopii zapasowej. W przypadku serwerów konieczna jest procedura tworzenia kopii zapasowych i może ona być dość obszerna. W celu prostego wyeliminowania tego kłopotu, możesz użyć serwera w chmurze. 

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc i sprawdź, jak działa nasz VPS. 

Disaster Recovery 

Inną opcją jest utworzenie kopii zapasowej kompletnego środowiska informatycznego. Mówiąc dokładniej – upewnienie się, że twoje serwery są replikowane do chmury i że całe środowisko IT zostało skonfigurowane w środowisku replikacji. Nasza usługa Disaster Recovery as a Service umożliwia ponowne uruchomienie systemu po awarii, bez żadnej przerwy bądź zmiany lub z minimalnym przestojem. 

Dowiedz się więcej o tym, czym jest DRaaS i jak działa. 

A może szukasz czegoś, o czym tutaj nie wspomnieliśmy? To nie znaczy, że nasi wysoko wykwalifikowani eksperci od kopii zapasowych nie mogą zaproponować Ci innego rozwiązania. Nie wahaj się skontaktować z nami, aby dowiedzieć się więcej. Dzięki naszemu ponad 20-letniemu doświadczeniu w branży IT, Ty i Twoja firma jesteście w dobrych rękach. 

Leave a Reply